Posted by on 28 Apr 2011. Filed under Ice Hockey World Championships. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Ice Hockey Match Schedule

GAME SCHEDULE (source: www.iihf.com)

Preliminary Round
Fri, April 29 1 16:15 A Bratislava Germany vs. Russia
Fri, April 29 2 16:15 B Košice Switzerland vs. France
Fri, April 29 3 20:15 A Bratislava Slovakia vs. Slovenia
Fri, April 29 4 20:15 B Košice Belarus vs. Canada
Sat, April 30 5 16:15 D Bratislava Finland vs. Denmark
Sat, April 30 6 16:15 C Košice USA vs. Austria
Sat, April 30 7 20:15 D Bratislava Czech Rep. vs. Latvia
Sat, April 30 8 20:15 C Košice Norway vs. Sweden
Sun, May 1 9 16:15 A Bratislava Russia vs. Slovenia
Sun, May 1 10 16:15 B Košice Canada vs. France
Sun, May 1 11 20:15 A Bratislava Slovakia vs. Germany
Sun, May 1 12 20:15 B Košice Switzerland vs. Belarus
Mon, May 2 13 16:15 D Bratislava Czech Rep. vs. Denmark
Mon, May 2 14 16:15 C Košice USA vs. Norway
Mon, May 2 15 20:15 D Bratislava Latvia vs. Finland
Mon, May 2 16 20:15 C Košice Sweden vs. Austria
Tue, May  3 17 16:15 A Bratislava Slovenia vs. Germany
Tue, May  3 18 16:15 B Košice Canada vs. Switzerland
Tue, May  3 19 20:15 A Bratislava Russia vs. Slovakia
Tue, May  3 20 20:15 B Košice France vs. Belarus
Wed, May 4 21 16:15 D Bratislava Denmark vs. Latvia
Wed, May 4 22 16:15 C Košice Austria vs. Norway
Wed, May 4 23 20:15 D Bratislava Finland vs. Czech Rep.
Wed, May 4 24 20:15 C Košice Sweden vs. USA
Qualification Round
Thu, May  5 27 20:15 E Bratislava 2A vs. 3D
Thu, May  5 28 20:15 F Košice 2B vs. 3C
Fri, May    6 29 16:15 E Bratislava 1A vs. 2D
Fri, May    6 30 16:15 F Košice 1B vs. 2C
Fri, May    6 31 20:15 E Bratislava 1D vs. 3A
Fri, May    6 32 20:15 F Košice 1C vs. 3B
Sat, May  7 35 16:15 E Bratislava 3D vs. 1A
Sat, May  7 36 16:15 F Košice 3C vs. 1B
Sat, May  7 37 20:15 E Bratislava 2D vs. 3A
Sat, May  7 38 20:15 F Košice 2C vs. 3B
Sun, May 8 39 16:15 E Bratislava 1D vs. 2A
Sun, May 8 40 16:15 F Košice 1C vs. 2B
Mon, May 9 43 12:15 E Bratislava 3A vs. 3D
Mon, May 9 44 12:15 F Košice 3B vs. 3C
Mon, May 9 45 16:15 E Bratislava 2A vs. 2D
Mon, May 9 46 16:15 F Košice 2B vs. 2C
Mon, May 9 47 20:15 E Bratislava 1A vs. 1D
Mon, May 9 48 20:15 F Košice 1B vs. 1C
Relegation Round
Thu, May  5 25 16:15 Bratislava 4A vs. 4D
Thu, May  5 26 16:15 Košice 4B vs. 4C
Sat, May  7 33 12:15 Bratislava 4C vs. 4A
Sat, May  7 34 12:15 Košice 4B vs. 4D
Sun, May 8 41 20:15 Bratislava 4A vs. 4B
Sun, May 8 42 20:15 Košice 4D vs. 4C
Quarterfinals
Wed, May 11 49 16:15 Bratislava QF1
Wed, May 11 50 20:15 Bratislava QF2
Thu, May 12 51 16:15 Bratislava QF3
Thu, May 12 52 20:15 Bratislava QF4
On May 11 and 12, 1E-4F and 2F-3E will be allocated on one day and 1F-4E and 2E-3F on the other day (afternoon and evening slot to be determined).
If Slovakia qualifies for the quarterfinals,
Slovakia will play the 20:15 game on May 11 (#50).
Semi-finals
Fri, May 13 53 16:15 Bratislava W(QF1) vs. W(QF2)
Fri, May 13 54 20:15 Bratislava W(QF3) vs. W(QF4)
Bronze-medal game
Sun, May 15 55 16:00 Bratislava
Final
Sun, May 15 56 20:30 Bratislava

Leave a Reply

*

Photo Gallery

The Daily.SK, Language Sense, s.r.o., Bratislava © 2010